středa 1. září 2010

Praktický vstup do jógy 16.-22. 8. 2010


Máme za sebou skvělý týden a rádi bychom se s vámi podělili o své zážitky.


Cílem semináře bylo získat a posílit praktické zkušenosti pro trvalé začlenění jógy do denního života. K tomu byly připraveny přednášky i videoprojekce a mnoho hodin cvičebních lekcí a nácviku jógových technik. Celý týden jsme čerpali inspiraci z první z Pataňdžaliho Jógasúter – Samádhi páda a kromě spousty inspirace si všichni odnesli i jednu sanskrtskou větu „Jóga čitta vritti niródha“ - Jóga, stav klidu a rovnováhy, nastává, když jsou čitta vritti-myšlenky kontrolovány, když se neklid a pohyb nitra zastaví.

Tradičně skvělá byla ášramová kuchyně, a tak se nikomu nepodařilo splnit své tajné přání a zbavit se nějakého toho kila. Každý po návštěvě jídelny zářil spokojeností a pro lektory pak bylo hračkou vést program. Proto posíláme velké DÍKY do kuchyně.Takto vypadal náš denní program:
6:30 – 7:00     meditace
7:00 – 7:30     hathajógové techniky – néti, kapálabháti, agnisára krija
7:30 – 9:00     ásany, pránájáma, relaxace
9:15– 10:00     snídaně
10:30 – 12:30  vycházka do okolí zámku, pránájáma, Pataňdžaliho Jógasútry
12:30 – 15:00  oběd, osobní volno
15:00 – 15:30  relaxace
15:30 – 17:00  ásany, pránájáma
17:00 – 17:30   drobná pomoc na zámku, v sadu nebo procházka v parku.
17:30 – 19:00   večeře
19:00 – 21:00   Pataňdžaliho Jógasútry
Video: přednáška svámího Mahešvaránandy


Kromě nétí - očisty nosu, kterou jsme prováděli ráno, jsme také cvičili agnisára kriju, kapálabháti a v pátek skupina odhodlaných podnikla dhauti.


Při nétí obvykle utopení nehrozí, pokud však nedostanete záchvat smíchu z představy, že právě ta vaše nosní fontána bude brzy velmi populární foto na internetu.

Při ranním a odpoledním cvičení jsme se věnovali ásanám 2. a 3. dílu systému Jóga v denním životě. Tady se všichni připravují na orla - garuda ásanu.


Hrdina – víra ásana

Palma – Tada ásana

 Dopoledne jsme se šli projít, protože prostředí kolem Stříleckého zámku je parádní.
 Ke zřícenině Stříleckého hradu byla cesta horských parametrů.


Hlavním cílem vycházky bylo najít nějaké klidné místo a seznámit se s teoretickými a logickými základy jógové nauky a souvislostmi mezi nimi.
…odpočinek cestou na zříceninu hradu byl fajn…

…ve smrkovém lese bylo taky příjemně a mysl svižně vstřebávala nové poznatky…

…a po občerstvení vodou z lesní studánky byla mysl skutečně na vrcholné úrovni…
Pravděpodobně zde se zrodila nejpopulárnější otázka tohoto semináře týkající se nepřipoutanosti. „Má-li jogín pěstovat nepřipoutanost, neměl by se vzdát také jógy?“ . Byla to nečekaná otázka a lektor na ni evidentně nebyl připraven.
…připojuji odpověď: “Bude-li to to poslední v tomto vesmíru, na čem bude lpět svými city nebo myšlenkami a nebude nic jiného, co by jej drželo a podmiňovalo jeho bytí, bude to nezbytný krok. Bude krokem posledním, protože pak již on bude jógou samotnou, projevem harmonie.“ :-) P.


Když se člověk dozví o rišim Pataňdžalim a jeho Jógasútrách, objeví se vnitřní otázky. …a co má znamenat to: “Jóga čitta vritti niródha?“
Témata vycházek byla náročná, při pohledu na účastníky, kteří byli skvělí a všemu hned porozuměli, se i lektor Pavel začal tvářit spokojeně.


…i dnes všichni všechno pochopili a pamatují si svou první sanskrtskou větu….je radost být s takovými lidmi.Jóga je fajn…jsme ale na dovolené, a tak se jede na výlet. :-) Namířili jsme si to do Strážnice do skanzenu a do zámku.
Celý týden i na výletu do Strážnice nás podporovala a plnila nám naše přání Lata-Lucka Štěbrová (vlevo) – „kouzelnice“ ze zámecké kanceláře.


Monika vedla odpolední programy a ve volných chvílích s každým ráda pohovořila. Kdyby to šlo, do tohoto domu ve skanzenu by si hned nechala napsat trvalé bydliště.

Týdenní dovolenou strávenou v ášramu ve Střílkách si pochvalovali úplně všichni, účastníci, vedoucí i pořadatelé. Akce se příští rok bude určitě opakovat, všichni jste zváni :-)

Reakce účastníků.

Dobrý den, Lato,
chci Tobě i všem lidem v ašrámu poděkovat za skvělý týden, který jsem u vás mohla strávit. Manželé Janoštíkovi jsou výborní lektoři a doufám, že se mi podaří k vám zase někdy přijet.  Oslovilo mě nejen cvičení a morální principy jógy, ale díky skvělé kuchyni i jídlo. Ochutnala jsme všechny dobroty, které byly k mání a zakoupila jedno jablečné chutney pikant. Moc mi při jednom obědě či večeři chutnalo. Krásný den,
včera jsem se vrátila domů z Vašeho programu a už teď se mi stýská. Bylo mi u Vás opravdu nádherně, setkala jsem se s úžasnými lidmi a prožila snad nejkrásnější týden svého života.

Žádné komentáře:

Okomentovat